Aynı ayda doğan ebeveyn ve çocuklar hakkında çarpıcı araştırma

İspanya ve ABD’den araştırmacılar 1980’den 2013’e kadar 10 milyon doğumu analiz ettiler ve bu olgunun düşünülenden daha yaygın olduğunu buldular.

Araştırmalara göre, anne ve çocuğun aynı doğum ayını paylaştığı doğumların sayısı önceki tahminlere göre yüzde 4,6 daha fazlaydı. Kardeşlerin aynı ayda doğum günü olması da beklenenden yüzde 12,1 daha fazlaydı.

Nedeni ise hem sosyal hem de biyolojik gibi görünüyor. Örneğin, üniversite mezunu kadınlar ilkbaharda doğum yapma eğiliminde çünkü hamileliklerini önceden “planlama” olasılıkları daha yüksek.

Çocukları da daha sonra üniversite diploması alma eğiliminde olur ve bu döngüyü tekrarlama şansı daha yüksektir.

Ancak araştırmacılar aynı zamanda biyolojinin de işin içinde olabileceğini söylüyor.

İSPANYA VE FRANSA BAZ ALINDI

Araştırmanın başyazarı Dr. Adela Recio Alcaide, “Doğum mevsimi, rastgele bir değişken olmaktan çok, aile özellikleriyle ilişkili gibi görünüyor; doğum ayının sonraki sonuçlar üzerindeki etkileri değerlendirilirken kontrol edilmesi gereken bir durum.” dedi.

Ekip, annelerin eğitimi, yaşı, doğum sayısı, yeniden birliktelik durumu, ırk, sosyal sınıf, doğum sırası veya meşruiyet gibi sosyodemografik özelliklerini inceledi.

Sonrasında da, 1980’den 1983’e ve 2016’dan 2019’a kadar İspanya’daki tüm doğumları ve 2000’den 2003’e ve 2010’dan 2013’e kadar Fransa’daki tüm doğumları dikkate aldı.

Araştırmacılar, belirli bir ülkede doğumun belirli bir modeli takip etme eğiliminde olduğunu, yılın belirli zamanlarında diğerlerine göre daha fazla bebeğin doğduğunu paylaştı; bu, akademik literatürde doğum mevsimselliği olarak biliniyor.

Veriler, ocak ayında doğan anneler arasında ocak doğumlarında bir artış olduğunu ve aynı durumun şubat bebeklerinde de gözlemlendiğini ortaya çıkardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x