Diyarbakır’da ucuz et kuyruğu: ‘Emeklinin alma şansı yok’

Hayvancılığın yoğun yapıldığı kentlerden biri olan Diyarbakır’da kuzu etinin kilosu 300, dananın ise 400 TL’ye dayandı. Son bir ayda gelen zamlar tüketicileri Et ve Süt Kurumu’na yönlendirdi. Merkez Kayapınar İlçesi’ndeki Et ve Süt Kurumu Satış Mağazası’ndan ucuz et almak isteyenler, sabah saat 07.00’de mağaza önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Önce fiş alan, ardından sıra bekleyen Diyarbakırlılar bir kilo kıyma ve bir kilo kuşbaşı alıyor. Satış mağazasında kıymanın kilosu 180 lira, kuşbaşı 200, kavurmanın kilosu ise 295 TL’den satılıyor.

Amida Haber’e konuşan Diyarbakır Kasaplar Odası Başkanı Hacı Atlı, et fiyatlarındaki artışın kasaplardan kaynaklanmadığını söyledi.

‘BU ZAMLARI BİZ YAPMIYORUZ’

Hiçbir ürünün yerinde durmadığını belirten Atlı şöyle konuştu:

“Bir porsiyon yemeğin fiyatı bile 200 TL olmuş. Bu zamları biz yapmıyoruz. Bugün hangi kaleme zam gelmemiş ki. Hayvancılıkta Diyarbakır önemli bir bölge ancak günümüzde kimse besicilik ve hayvancılık yapmak istemiyor. Girdi maliyetleri çok yüksek. Vatandaş hayvana evladı gibi bakıyor ama karşılığını almayınca bu işi yapmak istemiyor. Şuan besicilerin ciddi çoban sıkıntısı var. 35 bin TL maaşlı çoban bulunamıyor.

Hayvancılık ve üretime destek verilmesi gerektiğini belirten Atlı, “Hükümet köklü çözüm bulmadığı taktirde büyük sorunlar bizi bekliyor. Birkaç yıl sonra tamamen ithalat ete mahkum oluruz. Karkas etini ithal etmekle sorun çözülmez. Bu günü kurtarmaya yöneliktir. Bir dönem dışarıdan ithal et getirdiler, 5-6 ay sonra tekrar sorun yaşandı. Kendi toprağında üretime ve besiciye destek vereceksin, bundan başka çözüm yok. Hayat şartları zor. Emekliye 7 bin 500 TL para veriyorsun. Bu parayla nasıl hayat yaşayacaksın. Kasapta bir kilo kemikli kuzu et fiyatı 270 TL, dananın 360 TL olmuş. Bu insanlar nasıl geçimini yapacak. Emekli birinin et alma şansı yok. Kilosu 200 TL’de olsa emekli et alamaz”.

Tüketiciler, Et ve Süt Kurumu ile kasaplar arasında 90 ila 100 liralık fiyat farkı bulunduğunu belirtti. Diyarbakır Et ve Süt Kombinası yetkilileri, merkezdeki iki satış mağazasında günde ortalama 1.5 ton kıyma, 1.5 ton da kuşbaşı olmak üzere 3 ton et satıldığını söyledi. Günde ortalama 800 kişinin alışveriş yaptığını belirten yetkililer, bazı günlerde yoğunluk yaşandığını belirtti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x