Kütahya Kalesi’ne yeni kapı ve yol

Kütahya Kalesi ve Ulu Cami Arkası Kültür Yolu Projesi kapsamında, kalenin kapısı ve beden duvarı yenilendi, Kültür Yolu’nun da 240 metrelik kısmı restore edildi.

Törende konuşan Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, Kütahya Kalesi’nin kentin önemli miras ve simgelerinden biri olduğunu belirterek, “Bu yapı, 72 burcuyla Türkiye’nin ikinci büyük kalesi. Kütahyamız, birçok medeniyete ev sahipliği yapması nedeniyle ‘kadim şehir’ ünvanını çoktan hak etmiş ve bugün Türkiye’de ve dünyada kadim şehirler arasında yerini bulmuştur.

Bu şehri imar ve ihya etmek her kula nasip olmuyor. Çünkü bu eserleri yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak nasip, emek ve gayret işidir. Bu yolun en büyük özelliği, ecdat yadigarı tarihi Ulu Camimizin arkasından başlayarak kaleye yaya olarak ulaşabilmenin bir kısmını oluşturmasıdır” dedi.

Işık, yaklaşık 240 metrelik yolun restorasyonunun tamamlandığını, 300 metresini ise kale içinden başlayarak yapacaklarını aktardı.

Katılımcılar, açılışın ardından Kültür Yolu’ndan kale içine kadar yürüyüş yaptı.

Kültür Yolu’nda neler var?

Kültür Yolu, Kütahya Kalesi’nin kuzeydoğusunda yer alıyor. Yolun üzerinde, Kütahya’nın tarihi ve kültürel değerlerini yansıtan anıtlar, heykeller ve sanat eserleri bulunuyor. Yolun sonunda ise Kütahya Kalesi’nin yenilenen kapısı yer alıyor.

Kültür Yolu’nun tamamlanmasıyla birlikte, Kütahya Kalesi’ne yaya ulaşımının önü açılmış oldu. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x