Market rafları için kollar sıvandı! Artık Etiketlerde Çocukluğumuzdan Beri Görmeye Alıştığımız O İfadeler Yasak Geldi

Tarım ve Orman Bakanlığı, gıda satışı yapan yerlerdeki yanıltıcı etiketlere karşı tedbir alıyor. Bu kapsamda, gıdalardaki “tadında, lezzeti, keyfi, aromalı” gibi ifadelerin kullanımı yasaklanacak. Tüketicilerin doğru bir şekilde bilgilendirilmesi hedefleniyor. Örneğin, bir ürünün üzerinde “tereyağ lezzetinde” ifadesi yer alıyorsa, bu ürün tereyağı değilse, bu tür yanıltıcı ifadelerin kullanımı engellenecek.

Bu tedbirlerle ilgili olarak Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Başkanı Mücahit Taha Özkaya, bu uygulamanın tüketicilerin daha bilinçli hale gelmelerini sağlayarak gıda güvenliğine katkı sağlayacağını belirtiyor. Özkaya ayrıca, gıda etiğine uygun olmayan unsurların etiketlerde yer alamayacağını, bazı unsurların (örneğin fotoğraflar, belirli harflerin büyük punto ile yazılması gibi) öne çıkartılmasının gıda etiği açısından uygun olmadığını ifade ediyor.

Gıda etiketine standart getirilmesiyle birlikte, karara uymayan markalara cezai işlem uygulanacak. Bu tedbirler, yanıltıcı etiketlemelere karşı bir önlem olarak tüketicilerin güvenli ve doğru bilgilendirilmesini amaçlamaktadır. Kararın Resmi Gazete’de yayımlanması bekleniyor ve uygulamaya geçiş takvimi belirlenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x