Necip Hablemitoğlu’nun Arkadaşından Mahkemede Çarpıcı İfade! ‘Tetiği Çekeni Biliyorum Ama…

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu’nun suikaste uğramasına ilişkin görülen davada tanık olarak dinlenen ve Hablemitoğlu’nun arkadaşı olduğunu söyleyen E.P., ‘Araştırmalarım sonucunda tetiği çekeni biliyorum ama söylersem duruşma salonlarından kurtulamam’ dedi.

Akademisyen Necip Hablemitoğlu’nun Ankara’da 18 Aralık 2002’de evinin önünde silahlı saldırıda öldürülmesine ilişkin davada, tutuksuz 10 sanığın yargılanmasına devam edildi.

FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen’in de firari sanık olduğu davanın duruşması, Ankara 28’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, sanıklar Levent Göktaş, Aydın Köstem, Mehmet Narin, Fikret Emek, Ahmet Tarkan Mumcuoğlu ile eski istihbaratçı Enver Altaylı katıldı.

Duruşmada tanık olarak dinlenen A.N., Necip Hablemitoğlu’yla siyasi konularda konuştuklarını ifade ederek, “FETÖ’den bahsediyordu. Elebaşı Gülen’in eylemlerinden konuşurduk. Türkiye üzerinden nasıl oyunlar oynandığından söz ederdi. Enerjisini Gülen olayına vermişti. Kendisine MİT müsteşarlığı teklif edildiğini söylemişti. Kimin teklif ettiğine ilişkin herhangi bir şey söylemedi” dedi.

‘Ben tetiği çekeni biliyorum ama adını vermem. Benim 2 çocuğum, bir eşim var. Bizi kim koruyacak?’

Tanık E.P. de Hablemitoğlu ile uzun süreli arkadaş olduklarını ifade ederek, ‘Hablemitoğlu’nun vefat ettiği gün, dönemin Terörle Mücadele Şube Müdürü beni aradı. Bana ‘Necip Hablemitoğlu kim? Basın neden bu kadar üzerinde duruyor?’ dedi. Bana olaydan birkaç ay önce ‘Ben Necip’i çok seviyorum’ diyordu. İlginç. Olay olduğu gün Necip’in eşinin çalıştığı üniversiteyi arıyor. ‘Necip orada mı?’ diyor. Bu arama da çok ilginç. Araştırmalarım sonucunda tetiği çekeni biliyorum; ama söylersem duruşma salonlarından kurtulamam. Vurulduğu yerin 75 metre yukarısında sauna var. Sordum O.K.’ye, ‘Baktınız mı oralara’ diye. Anlamamazlıktan geldi. Ben tetiği çekeni biliyorum ama adını vermem. Benim 2 çocuğum, bir eşim var. Bizi kim koruyacak? Ben buraya kadar getirdim, bundan sonra da polislerimiz sürdürsün’ diye konuştu.

Avukat ve tanık beyanlarının ardından duruşmaya yarın devam edilmek üzere ara verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x