Pakistan’da seçim: İki eski başbakan da ‘zafer’ ilan etti

Pakistan’da Ulusal Meclis ve eyalet meclisleri için 8 Şubat’ta düzenlenen seçimlere ilişkin sonuçlar gelmeye devam ediyor. Seçim Komisyonu, adayların 266 sandalye için yarıştığı Ulusal Meclis’te 250 sandalyenin dağılımını açıklarken, hem tutuklu eski başbakan İmran Han hem de eski başbakan Navaz Şerif partilerinin ‘zaferini’ ilan etti.

İMRAN HAN’IN PARTİSİNİN DESTEKLEDİĞİ 98 ADAY ULUSAL MECLİS’TE

BBC’nin haberine göre, resmi olmayan seçim sonuçları netlik kazanmaya başlasa da ülkede hiçbir siyasi güç ya da parti net bir çoğunluk elde edebilmiş değil. İmran Han’ın partisi Pakistan Adalet Hareketi (PTI) destekli bağımsız milletvekili sayısının 98 olduğu ifade edilirken, Han, tutulduğu hapishaneden gönderdiği mesajda, vekil sayısına işaret ederek ‘zafer’ açıklaması yaptı. Eski başbakan Şerif de liderliğini yaptığı Pakistan Müslüman Ligi-Navaz’ın (PML-N) 71 milletvekili çıkarması üzerine, seçimlerden birinci parti olarak çıktıklarını ifade etti ve diğer partilere kendileriyle koalisyon kurma çağrısında bulundu.

Seçim Komisyonu’nun paylaştığı verilere göre, iki eski başbakanın desteklediği adayların haricinde, Bilaval Butto Zerdari’nin liderliğini yaptığı Pakistan Halk Partisi (PPP) 53 sandalye kazandı. İlk sonuçlara göre PTI, Ulusal Meclis’te PML-N ve PPP’ye göre seçimleri önde götürüyor. Bu üç partiyi, 17 sandalye ile Birleşik Halk Hareketi (MQM-P) takip ediyor.

HAN: TARİH YAZDINIZ

Ağustostan bu yana tutuklu bulunan İmran Han, yapay zeka kullanılarak hazırlanan bir video ile destekçilerine seslenerek, partisinin ‘büyük bir zafer’ kazandığını söyledi. Han, “Her birinizi 2024 seçimini kazanmamız dolayısıyla tebrik ediyorum. Tarih yazdınız” dedi.

Öte yandan, Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, İmran Han’ın desteklediği bağımsız adayların ardından seçimlerde ikinci ve üçüncü olan partiler PML-N ile PPP, Ulusal Meclis ile Pencap Meclisi’nde koalisyon hükümeti kurma konusunda anlaştı. İki partinin hem Ulusal Meclis’te hem de Pencap Meclisi’nde hükümet kurmaya yeterli sandalyeye sahip olup olmadığı, oy sayma işlemi tamamlandıktan sonra netlik kazanacak.

PAKİSTAN’DA SON GENEL SEÇİMLER 2018’DE YAPILDI

Pakistan’da son genel seçimler, 25 Temmuz 2018’de yapılmış ve İmran Han hükümeti göreve gelmişti. Pakistan Ulusal Meclisi’nde 10 Nisan 2022’de yapılan güven oylamasında 174 “hayır” oyuyla İmran Han hükümeti düşmüştü. Üç dönem başbakanlık yapan Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan 2022’de Mecliste düzenlenen seçimde 174 oyla çoğunluğun desteğini alarak başbakan seçilmiş ve ülkeyi Ağustos 2023’e kadar yönetmişti.

Ülkeyi genel seçimlere kadar yönetecek geçici hükümetin başbakanı Anvarul Hak Kakar ise 14 Ağustos 2023 tarihinde yemin ederek göreve başlamıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x