PUBG MOBILE Dünya Kupası Finalleri İstanbul’da Gerçekleşti: Şampiyon Belli Oldu!

Hem dünyada hem de ülkemizde geniş bir oyuncu kitlesi bulunan, dünyanın en popüler mobil oyunlarından PUBG  MOBILE’ın her sene farklı bir ülkede düzenlediği ve yılın en iyi takımının seçildiği PUBG MOBILE Dünya Kupası’nın (PMGC) büyük finalleri bu sene ülkemizde gerçekleşti.

İstanbul Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda gerçekleşen organizasyonda dünyanın en iyi PUBG MOBILE oyuncuları seçilirken aynı zamanda oyuncular için küresel tasarım yarışması olarak hayata geçirilen World of Wonder (PUBG MOBILE UGC Modu) ve Ptopia Tasarım Projesi’nin (P.D.P.) ödül töreni de düzenlendi.

10 farklı ülkeden 16 ekip şampiyonluk için mücadele etti

İlk olarak 2-26 Kasım tarihleri arasında PMGC Lig Aşaması düzenlendi ve burada 48 takım yer aldı. PMPL (PUBG MOBILE Pro League) ve PMSL’de (PUBG MOBILE Super League) başarılı olan ve özel davetli takımların mücadele ettiği lig aşamasında her gün 6 maç oynandı. Lig aşamasında Melise Esports, Bra Espor ve Next Rüya olmak üzere Türkiye’den 3 farklı espor takımı da yer aldı.

Bra Espor ve Next Rüya, finallere katılmak için yeterli başarıyı gösteremese de grup aşamasını 9. sırada tamamlayan Melise Esports tutunma aşamasında mücadele etmeye hak kazandı. Burada rakiplerinin gerisinde performans sergileyen takım elenerek Büyük Finallere katılma hakkını kaybetti.

Böylece ülkemizde düzenlenen Dünya Kupası’nda mücadele eden tek Türk takımı, bir önceki yılın dünya şampiyonu olan ve etkinliğe davetli olarak gelen S2G Esports oldu. Takım geçtiğimiz yıl Endonezya’nın başkenti Jakarta’da düzenlenen PMGC 2022’nin şampiyonu olarak 10 milyon TL’ye yakın ödül kazanmıştı.

8-10 Aralık 2023 tarihleri arasında İstanbul Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda yapılan ve ödül havuzunda 86 milyon TL’yi aşkın para bulunan turnuvada Büyük Finallerinde dünyanın 10 farklı ülkesinden gelen 16 takım mücadele etti.

Şampiyon IHC Esports oldu!

Üç gün boyunca katılımcılara heyecan dolu bir espor şöleni yaşatan Büyük Finaller, özellikle IHC Esports, Stalwart Esports ve Alpha7 Esports’un çekişmeli mücadelelerine sahne oldu. Yapılan maçların sonucunda ise 142 puan toplayan IHC Esports, PUBG MOBILE Dünya Şampiyonası’nın kazananı oldu ve şampiyon olmaya hak kazandı.

Son Dünya Şampiyonu olan Türk temsilcisi S2G Esports ise 98 puan toplayarak turnuvayı 11. sırada tamamladı.

World of Wonder ve P.D.P tasarım ödülleri de sahiplerini buldu

PUBG MOBILE’ın oyuncular için küresel tasarım yarışması olarak hayata geçirdiği World of Wonder ve Ptopia Tasarım Projesi’nin (P.D.P.) ödül töreni de İstanbul’daki Büyük Finaller’de düzenlendi.

Oyuncuların yaratıcılıklarını besleyerek tasarımlarını oyunda kullanma imkanı sunan proje kapsamında P.D.P ile 500 binden fazla tasarım, World of Wonder ile ise 1 milyondan fazla harita oluşturuldu.

En Popüler Tasarım Ödülü, En İyi Kıyafet Tasarımı Ödülü ve En İyi Seviye Tasarımı Yaratımı gibi 11 ödülün de aralarında bulunduğu 2023’ün en başarılı katılımcılarına ödülleri ana sahnede takdim edildi. Ödül alan tasarımcılar arasında shazTOKYO, Al_JALID, Teg_kotya, QUIXK, MOBBIRDMAN ve Kadir Deliduman (KAYGER) yer aldı.

”PUBG MOBILE’ı Türkiye’nin oyunu yapmaya odaklandık”

Turnuvanın açılış günü söz alan ve dev bir şampiyonaya ev sahipliği yapmanın heyecanı içerisinde olduklarını belirten Tencent Türkiye Ülke Müdürü Aras Şenyüz ”Bu önemli organizasyonu Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında ülkemizde gerçekleştirmek bizim için ayrı bir gurur kaynağı. Biz bu yola çıkarken ülkemiz için hep daha fazlasını hayal ettik; daha fazla insana dokunmaya, PUBG MOBILE’ı büyütmeye ve Türkiye’nin oyunu yapmaya odaklandık ve başardık. Türkiye’nin en çok ilgi gören mobil oyunlarından biri olduğumuzu gururla söyleyebilirim. Bu başarının karşılığında da oyunumuza Türk kültürünü dahil ettik, hem Galata Kulesi hem de Kız Kulesi’nin oyuna ekledik ve sayısız hatıra yarattık. Ve tüm bunları dünyaya da sevdirdik.” şeklinde konuştu.

”Türkiye PUBG MOBILE için en önemli ülkelerden biri”

Etkinlikte söz alan PUBG MOBILE Global Espor Kıdemli Direktörü James Yang ”Türkiye, PUBG MOBILE için en önemli ülkelerden biri. Oyunumuz ülkenin en popüler mobil oyunlarından biri. Geçen sene Jakarta’da düzenlenen finallerde dünya şampiyonu ilk kez bir Türkiye takımı olan S2G Esports olmuştu. Bu yıl da ilk kez Türkiye’de Büyük Finalleri düzenliyoruz. Üstelik bu tarihimizdeki en büyük Dünya Finali etkinliği olacak. PUBG MOBILE olarak espora 5 yıl önce başladık. O zamandan bu zamana ekosistemimizi sürekli geliştirmeye devam ettik. 2024’te de yeni düzenlemelerle tüm dünyadan daha fazla espor takımını ekosisteme dahil edecek değişikliklere imza atacağız. Yeni global etkinliğimiz PUBG MOBILE Global Open (PMGO) Mart-Nisan tarihlerinde düzenlenecek. Bölgesel turnuvalarda da önemli değişikliklere imza atacağız.” ifadelerini kullandı.

Etkinliğin İstanbul’da düzenlemesinin en önemli sebebinin oyunun ülkede popüler olması ve bilinmesi olduğunu söyleyen PUBG MOBILE Global Espor Kıdemli Direktörü James Yang, ”Bu kadar büyük bir organizasyonu, oyunun popüler olmadığı bir ülkede düzenlersek etkili olmayacaktır. Bir diğer etken ise bölgedeki güçlü takımların varlığı. Ciddi bir espor ve hayran kitlesi var. Diğer önemli konu ise hükümet desteği. Bu tarzda büyük bir etkinliği organize edebilmek için güçlü bir desteğe ihtiyaç oluyor. Dünyada bu üç şartı sağlayan çok fazla ülke yok. PUBG MOBILE Dünya Kupası’nı bu aşamaya kadar Dubai, Singapur ve Endonezya’da düzenledik. Bu versiyonunu şu anda İstanbul’ da yapıyoruz. Bu kararımızdan çok mutluyuz” şeklinde konuştu.

Konserler ve sanat aktiviteleri de gerçekleşti

Espor tutkunları tarafından heyecanla takip edilen PMGC 2023, PUBG MOBILE mücadelelerinin yanı sıra çeşitli etkinliklere de sahne oldu. Üç gün boyunca çeşitli konserlerin düzenlendiği organizasyonun açılış gününde Ceza sahne aldı. Etkinliğin ikinci günü Ece Seçkin, şampiyon takımın belli olduğu son gün ise Hadise katılımcılara eğlenceli dakikalar yaşattı.

PMGC 2023’te aynı zamanda çeşitli sanat aktiviteleri düzenlendi. Ünlü graffiti sanatçıları Doğukan Oraklı (Dukstill), Tunç Dindaş (Turbo) ve Muhammed Emin Türkmen (MET) 3 gün boyunca kurulan farklı duvarlara yaptıkları tasarımlarla hem PUBG MOBILE ve graffiti sanatını harmanladılar hem de etkinlik ziyaretçilerinin galerilerinde önemli hatıralar bıraktılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x